ISSN 2310-8363

Репозитарій Харківського національного медичного університету – це відкритий електронний архів академічних текстів, матеріалів наукового та навчально-методичного призначення, створених науковцями, викладачами, іншими працівниками університету та здобувачами

З усіх питань щодо Репозитарію ХНМУ звертайтеся до координатора Тетяни Павленко за адресою: repository@knmu.edu.ua

 

Recent Submissions

Item
Дерматоз Terra-firma-forme (клінічний випадок)
(2025) Матвієнко, Сергій Олександрович; Matviienko, Serhii
Дерматоз Terra firma-forme (брудний дерматоз Дункана) – це маловідоме захворювання шкіри, етіологія і патогенез якого вивчено недостатньо. Відомостей щодо реальної захворюваності й поширеності вкрай мало, а кількість публікацій, що присвячені аналізу цього захворювання, недостатня. Клінічно дерматоз Terra firma-forme характеризується пігментацією шкіри, що утворює безсимптомні бляшки, надаючи шкірі «забрудненого» вигляду, попри дотримання пацієнтом гігієнічних норм. Діагноз підтверджують шляхом очищення уражених ділянок – ретельним і наполегливим протиранням шкіри 70 % ізопропіловим спиртом. Це оптимальний метод для діагностики та лікування, однак ураження можуть рецидивувати. Мета роботи – проаналізувати клінічний випадок дерматозу Terra firma-forme (брудний дерматоз Дункана) у дитини. Результати. Враховуючи спорадичність і рідкість захворювання, наведено клінічний випадок дерматозу Terra firma-forme (брудний дерматоз Дункана) у хлопчика віком 9 років з обтяженим алергологічним анамнезом. Імовірно, причиною захворювання став комплексний вплив кількох факторів (похибки в харчуванні, алергологічний анамнез). Висновки. Описом цього клінічного випадку прагнемо привернути увагу клініцистів до дерматозу Terra firma-forme (брудний дерматоз Дункана). Недостатня обізнаність щодо цього захворювання спричиняє тривожну гіпердіагностику. Важливо діагностувати цей дерматоз, аби уникнути нераціональних діагностичних і лікувальних процедур, а також щоб заспокоїти пацієнта та членів його сім’ї. Стаття становитиме інтерес для лікарів-дерматовенерологів, педіатрів, лікарів загальної практики – сімейних лікарів.
Item
Multidrug-resistant organisms amidst ongoing conflict in Ukraine: surveillance and resistance patterns
(2025-04-11) Metreveli, M.; Chumachenko, Tatyana; Чумаченко, Тетяна Олександрівна; Railian, Maryna; Райлян, Марина Володимирівна; Aptsiauri, T.; Sapre, A.P.; Martin, M.; Gann, P.Mc; Trapaidze, N.; Musich, T.
Item
Формування лідерської компететності педагога професійної освіти в умовах гібрідних загроз
(2025-06-02) Булинін, Владислав Олександрович; Булиніна, Оксана Дмитрівна; Маслова, Наталія Михайлівна
У статті розглядається проблема формування лідерської компетентності у педагогів професійної освіти в умовах гібридних загроз. Мета роботи зводиться до характеристики методів й технологій протидії гібридним загрозам в розрізі компетентності сучасного лідера у сфері професійної освіти в Україні.
Item
Фактори ризику, діагностика та лікування пневмонії у дітей до 16 років: аналіз обізнаності батьків та медичних працівників
(2025-05-21) Рижков, Богдан Павлович; Іщенко, Тетяна Борисівна; Бабаєвський, Дмитро Сергійович
Пневмонія це запальне захворювання легень, зазвичай інфекційного походження, при якому альвеоли заповнюються рідиною або гноєм, що ускладнює дихання і знижує надходження кисню в організм.Пневмонія є однією з найпоширеніших інфекцій нижніх дихальних шляхів у дітей та залишається однією з провідних причин дитячої смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку пневмонія забирає життя понад 700 000 дітей віком до 5 років, що становить близько 14% усіх випадків дитячої смертності. Більшість летальних випадків трапляється в країнах із низьким і середнім рівнем доходу, однак ускладнені форми пневмонії зустрічаються і в розвинених державах, включаючи Україну .
Item
Психосоціальні аспекти життя дітей з цукровим діабетом 1 типу: вплив на якість життя та стратегії підтримки
(2025-05-21) Галдіна, Ірина Михайлівна; Саченко, Дарина Віталіївна; Абузейнех, Руслан Фірасович
Цукровий діабет 1 типу (ЦД1) у дітей є однією з найбільш поширених та складних ендокринних хвороб, яка вимагає постійного контролю та корекції рівня глюкози в крові. В Україні ЦД1 посідає 4 місце у структурі ендокринних захворювань серед дитячого населення 1. За даними реєстру 2020 р. в нашій країні понад 10,5 тис. дітей з цукровим діабетом, які отримували інсулінотерапію. Це захворювання суттєво впливає на фізичне, психологічне і соціальне благополуччя дітей та потребує комплексного підходу до лікування і підтримки таких хворих.